Vad hoppas du på?

Vad hoppas du på?

Välkommen till en serie söndagar med första Petrusbrevet som tema. Brevet är skrivet av en av Jesu tre närmaste vänner – Simon Petrus, när han är en gammal man. Han skriver från Rom – en stad som han inte har varit i förut – Han var jude. Om bara ett par-tre år skulle han avrättas av romarna genom korsfästelse. Men, enligt urgammal tradition, bad han dem att korsfästa honom upp och ner för att han betraktade sig i ovärdig att avrättas på samma sätt som sin herre, Jesus.

Petrus skriver till flera olika grupper av kristna i nuvarande Turkiet. De hade kommit från en ganska vild, festande hednisk bakgrund innan de konverterade till kristendomen. En del bibelforskare tror att det var Simon Petrus som hade varit missionär till Turkiet då, och introducerat dem till Jesus och hans lära. Så, Petrus kände väl mottagarna av hans brev.

Den galna och brutala kejsaren Nero höll makten vid den tiden. Inom en väldig kort tid skulle han börja en mycket grym förföljelse av kristna.

Petrus ville ge sina kära kristna vänner hopp och styrka att hålla ut – trots de svåra förföljelser som var på väg.

Hela serien: Petrusbrev Predikningsserie VT 2015

Läs själv Petrusbrevet i bibeln här: 1a Petrusbrevet